Gmail Gönderenin IP Adresini Bulma

Günümüzde bir çok Email (eposta) servis sağlayıcısı bulunuyor, dünya genelinde en çok kullanılan eposta servis sağlayıcıları Gmail, Yahoo, Microsoft. Bu servis sağlayıcılar kullanıcılarına ücretsiz eposta gönderme imkanı sunuyur. Servisin ücretsiz olmasını ve internet kullanıcıların hemen hemen tamamının en az bir eposta hesabına sahip olmasını fırsat bilen kötü niyetli kişiler, herhangi bir yolla elde ettikleri eposta adreslerine sahte, gereksiz yada dolandırma amaçlı epostalar göndermekte.
Bazen gönderici ile ilgili bilgi almamız gerekebilir bende bu sebeple Gmail Gönderenin IP Adresini Bulma yazısını yazıyorum. Eğer siz de göndericinin yaklaşık yerini ve IP Adresini bulmak isterseniz anlatacağım adımları takip edin.

Gmail Gönderenin IP Adresini Bulma:

Adım 1 : Gmail eposta hesabınıza Gmail.Com üzerinden giriş yapın.

Adım 2 : Hangi eposta`nın gönderen bilgilerini bulmak istiyorsanız o mesajı açın.

Adım 3 : Okuma pencerecesinin sağ üstünde bulunan “Diğer” yada “More” butonuna tıklıyouz gelen menüde “Orjinali Göster” yada “Show Original” seçeneğini seçiyoruz.

 

Adım 4 : Şimdi tarayıcınızda yeni bir sekme açılmış ve eposta başlık bilgileri görüntülenmekte. Bu sayfada görüntülediğiniz tüm bilgileri seçin (CTRL+A) ve kopyalayın (CTRL+C).

Adım 5 : Şimdi Eposta Takip Aracını buradan açın.

Adım 6 : Biraz önce kopyaladığımız bilgilerin tamamını sayfanın biraz altındaki “Trace Email Analyzer” başlıklı pencereye yapıştırın (CTRL+V) ve “Get Source” butonuna tıklayın.

Bir kaç seniye sonra sayfanın biraz altında sırasıyla bu karışık bilgilerin derlenmiş halini, yaklaşık yer bilgisini ve IP Adresi görebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir