Port Yönlendirme ve NAT

Port Yönlendirme ve NAT; Eğer bağlantı problemleri yaşıyorsanız, size portları yönlendirme (veya açma, port yönlendirme kurma ve NAT tipini değiştirme önerilmiş olabilir. Bu kılavuz portları birincil portlara yönlendrmenin temellerini ve NAT tipleri hakkında bilgiyle beraber, bağlantınızı iyileştirmek için hata giderme önerileri içermektedir.

Port Yönlendirme ve NAT

Port nedir ve port yönlendirme nedir?
Portlar çok basitçe birlgisayar ve diğer cihazların aralarında iletişim sağladıkları, bilgi gönderip aldıkları borular olarak düşünülebilir.
Port yönlendirme – veya port açma – oyun konsolunuzu veya bilgisayarınızı, internetteki diğer konsol ve bilgisayarlar için daha ulaşılabilir hale getiren ve sık kullanılan bir yöntemdir. Port yönlendirme, belirli bir hostta bağlantı hızını, lobide bekleme süresini ve genel oyun performansını arttırabilir.
NAT nedir?
NAT (Network Address Translation) router/modeminizin, ağınızdaki tüm cihazlar arasında tek bir IP`yi paylaştırmasını sağlayan bir ağ kavramıdır. Servis sağlayıcınız her bir cihaz için ayrı ayrı IP atamak yerine, sadece modeminize atamaktadır ve modeminiz bu IP adresine bağlı alt bir grup IP adresini tüm cihazlarınıza paylaştırmaktadır.

Oyun platformlarında üç ana NAT tipi mevcuttur: Open (Açık) yada Tip 1 (Type 1), Moderate (Orta/Makul) yada Tip 2 (Type 2) ve Strict (Kapalı/Sıkı) ya da Tip 3 (Type 3).

Oyun platformunuzda NAT tipini; Moderate/Type 2 veya Strict/Type 3 olarak görüyorsanız bağlantınızda sınırlamalar var demektir.

Moderate (Orta/Makul) yada Tip 2 kabul edilebilir olsa da kesinlikle en iyi bağlantı kalitesi  NAT tipinin Open (Açık) yada Tip 1 (Type 1) olduğu durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir