PlayStation Bağlantı Problemleri

PlayStation Bağlantı Problemleri; Playstation Network’te online oyun oynamak için ve/veya oynarken bağlantı problemleri yaşıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey PlayStation Network durum sayfasından sunucu durumunu kontrol etmek olmalıdır. Sonrasında oynadığınız oyunun sunucu durumunu kontrol etmelisiniz.

Playstation Network ve oynadığınız oyunun sunucu durumunu kontrol ettiniz ve tüm çevrimiçi servislerin kullanıma hazır olduğunu gördüyseniz bağlantı kalitenizi arttırmak için takip edebileceğiniz bazı öneriler aşağıdaki gibidir.

PlayStation Bağlantı Problemleri

Daha derin araştırmalara girmeden önce denenebilecek bir kaç şey:

 

Router/Modem’inizi yeniden başlatın (Kapatıp açın): Genellikle bağlantı sorunlarının en kolay ve en hızlı çözümüdür.

Bant Genişliği (Bandwith): Online oynarken ağınızda  bant genişliğini harcayabilecek diğer uygulamaları çalıştırmaktan kaçının, bu uygulamalar müzik dinlemek, video izlemek ve ya dosya indirmek/yüklemek  olabilir ancak bunlarla sınırlı değildir.

Kablolu Bağlantı: Online bir oyun oynarken en iyi performansı internete ethernet üzerinden kablolu olarak bağlandığınızda alırsınız. Wi-fi bağlantıları güvenilirlik,süreklilik, bant genişliği açısından çok çeşitlenmektedir ve çevre koşullarından çok kolay etkilenebildiğinden online oyun oynamayı gözle görülür bir biçimde etkileyebilir. Kablolu bağlantı, online oyunlar için minimum bant genişiği gereksinimini sağlayacaktır.

Ev Ağınızı Kontrol Etme:

Bu testi gerçekleştirebilmek için ev ağınızın bağlı olduğu routerın (modemin) arayüzüne bağlanmanız gerekmektedir. Bunun için arayüze giriş detaylarını, modeminizin destek sayfasından ve ya internet servis sağlayıcınızdan, bu işleme başlamadan önce edinmeniz gerekmektedir.

Burada bahsedilecek olan kontroller, modemlerin genelinde bulunan kontrollere göre yazılmıştır. Eğer sizin modeminizde aradığınız kontrolü bulamıyorsanız lütfen modeminizin kullanma kılavuzunu gözden geçiriniz.

Tüm kontrolleri gerçekleştirmenize gerek kalmayabilir. Bu nedenle her testten sonra oyuna giriş yapıup sorununuzun çözülüp çözülmediğini kontrol etmenizde fayda vardır.

Eğer kamusal bir ağ üzerindeyseniz (okul, iş yeri gibi paylaşılan ağlar) ağ yöneticinizle iletişime geçerek yardımını istemeniz gerekebilir.

 

Test 1: UPnP (Universal Plug&Play’in kısaltması. Evrensel Tak&Çalıştır)

  • Port yönlendirmeyi kapatın (eğer port yönlendirme açıksa) ve UPnP`yi açın.
  • Ayarları kaydettikten sonra, oyuna bağlanmayı deneyin. Eğer bu yöntem sorununuzu çözmediyse bir sonraki adıma geçin.

Test 2: Port Yönlendirme (Port Forwarding)

  • UPnP`yi kapatın.
  • Konsolunuza statik IP atayın.
  • Port Yönlendirmeyi açın; konsolunuzun ve oynadığınız oyunun ihtiyaç duyduğu 1. parti port yönlendirmelerini yapın.
  • Ayarları kaydettikten sonra, oyuna bağlanmayı deneyin. Eğer bu yöntem sorununuzu çözmediyse bir sonraki adıma geçin.

Test 3: DMZ (Demilitarized Zone`un kısaltması. Sivil Bölge)

  • Port yönlendirmeyi kapatın.
  • Konsolunuzun statik IP`sini router/modem`inizden DMZ olarak atayın.
  • Ayarları kaydettikten sonra, oyuna bağlanmayı deneyin.

Eğer tüm bu yöntemleri denediğiniz halde sorununuz devam ediyorsa, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçerek sorunu bildirin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir