PS4 Harddisk Değiştirme

Bu makale PS4’ün Hard diskinin nasıl değiştiğini anlatmaktadır. PS4’ün HDDsini daha büyük kapasiteli olan bir hdd ile ya da oyunların performansını arttırmak için SSD ile değiştirebilirsiniz. Bu sayede PS4 oyun performansı artar ve oyunlarınız daha kısa sürede açılır. PS4’ün standart HDD’si 500gb 5400rpm Sata II olarak gelmekte. Bu standartlara uyan herhangi bir hard diski PS4 cihazınıza takabilirsiniz fakat değiştireceğiniz hard disk 9.5MM’den büyük olmamalı ve SDD (solid state disk) disk takmayı düşünüyorsanız da maksimum 160Gb olmalı. Eğer isterseniz 7200RPM bir HDDyi PS4’e takabilirsiniz. Önemli bir nokta, 7200RPM Hybrid diskler resmi olarak PS4 tarafından desteklenmiyor, bu disklerin enerji kullanımı hakkında kesin bir bilgi olmadığından cihazınıza zarar verebilir. Eğer isterseniz tabiki bu diskleri kullanabilirsiniz fakat bu sizin sorumluluğunuzda olacaktır.

Malesef PS4’e taşınabilir harici harddisk takamıyoruz, bu özellik ilerleyen zamanlarda Xbox One modeliyle mümkün olacak. Sony müşterilerinin HDD değiştirmesini, kapasitelerini artırmasını destekliyor ve bu işlemi “cihazın garantisine müdahele” olarak da nitelendirmiyor. Neden nitelendirsin ki, ne kadar çok alan o kadar fazla oyun demek.

 

PS4 Hard Diski Değiştirme

Malzemeler: 

 • 1 adet yıldız tornavida
 • İnternet bağlantısı olan bir bilgisayar
 • En az 1GB kapasitesi olan bir USB flash disk

 

Yönergeler:

 1. http://us.playstation.com/ adresine gidip en son sistem yazılımını indirin. Dosya 1GB civarı büyüklükte olmalı, eğer 300mb gibi bir dosya indirdiyseniz muhtemelen yanlış dosyayı indirdiniz. İndirilen dosya 859MB gibi bir boyuta sahip olacak, sistem güncelleştirmesi değil, tam sistem yazılımını indireceğiz. Burası önemli bir nokta, dikkatli olun.
 2. USB Flash diskin FAT32 formatında biçimlendirildiğinden emin olun.
 3. Flash diskin içine PS4 adında bir klsör oluşturun, hepsi büyük harfli olacak. Daha sonra PS4 klasörünün içine bir UPDATE klasörü oluşturuyoruz.  Yine bunun da tüm harfleri büyük.
 4. İndirdiğiniz 859mb  dosyayı UPDATE klasörü içine atın.
 5. USB diski güvenli olarak kaldır seçeneği ile bilgisayarınızdan çıkartın.

 1. PS4ün parlak kısmını dikkatlice açın. Açmak için parlak kısma hafifce baskı yaparak ileri doğru itin.

 1. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi üzerinde PlayStation buttonları simgesi olan vidayı sökün.

 1. İçindeki HDDyi sökün, mümkünse sökmeden önce hdd takılıyken bir fotoğrafını çekin ki geri takmak istediğinizde hatırlamanız kolay olsun, zorlamdan çok kolay bir şekilde çıkacaktır. Aldığınız yeni diski dikatli bir şekilde yerine oturtun ve bağlantılarını yapın.
 2. PS4ü toplayın ve ektana bağlayın.
 3. Daha önce hazırladığımız USB flash diski ve PS4 oyun kolunu cihaza bağlayın.
 4. Güvenli modda başlatmak için uzun süre (normalden uzun süre) PS4 açma kapama tuşuna parmağınızı basılı tutun.
 5. Ayarlar ya da Seçenekler menüsü geldiğinde, Options olarak  da gelebilir. Buradan İnitialize ya da Sıfırla menüsünü seçin ve ardından Initialize PS4 (PS4ü Sıfırla) seçeneğine gelin. Bu işlem sistem yazılımını yeniden kuracaktır. Bir bakıma PS4e format atılacaktır.

 

Karşılaşabileceğiniz Hatalar Nelerdir?

 1. İndirdiğiniz dosyanın 1GB dolaylarında olduğundan emin olun, eğer 300MB boyutlarında bir dosya indirdiyseniz bu sistem yazılımı değil, güncelleştirme dosyasıdır, işimze yaramaz.
 2. HDD etiketinin yukarıda kaldığından emin olun. HDD ters takmadığınızdan emin olun.
 3. Eğer PlayStation 4’ün Hard Diskini değiştirirken bunların dışında bir hata ile karşılaşırsanız lütfen yorumlarınızda bize bildiriniz.

Video Öğretici

PS4 Harddisk Değiştirme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir