PS4 Hata Kodları

Bu makale PS4 Hata Kodları nın Türkçe açıklamalarını ve çözümlerini içerir. Browser yani tarayıcınızda CTRL+F tuş kombinasyonunu kullanarak  aldığınız hata kodunu açılan arama alanına girerek sayfa içerisinde aratabilirsiniz. Eger aldığınız hata kodu bu listede bulunamazsa, önadlarına göre ayırdığımız gruplardaki kodlar arasında gezinebilirsiniz böylelikle yaşadığınız sorunun kaynağı ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Ödadlar

Önadı Açıklama
CE Diğer/Genel Hatalar
E Dış Hatalar
NP Ağ Sunucusu Hataları
NW Ağ Kütüphanesi Hataları
SU Yazılım Güncelleme Hataları
WV Web Görüntüleme Hataları

 

 

CE Diğer/Genel Hatalar

Hata Kodu Hata Tanımı Yapılması Gereken
CE-32889-0
CE-32928-4
İndirme iptal edildi. Çünkü bu içeriğin indirilmesi daha önce başlatıldı ve bir hata ile karşılaşıldığından dolayı iptal edilmişti. 1.Adım:  [Bildirimler] > [İndirmeler] kısmına gelin ve indirmenin listede olup olmadığını kontrol edin ve [Seçenekler] kısmını kullnarak listeden kaldırın. Daha sonra tekrar indirmeyi deneyin.2. Adım: Eğer indirme işlemi yine başarısız olursa verilerinizi PS+ ya da USB belleğe yedekleyin Daha sonra güvenli MOD’a gelin ve 「4.Veritabanını Yeniden Oluştur] kısmını seçin. Veriabanının yeniden oluşturulması bittiğinde indirme işlemini tekrar deneyin.

3. Adım: Eğer hata tekrar ediyorsa,  [Ayarlar] > [Sıfırla] > [PS4’ü Sıfırla] kısmına gelin ve PS4’ü sıfırlamayı deneyin.

CE-32883-4 Sistemsel hata. PS4’ü kapatın ve yeniden başlatın.
CE-33179-3 Uygulama bulunamadı. Kurulum bittikten sonra tekrar deneyin. Eklentilerin kurulumu, uygulamalar kurulana kadar düzgün çalışmayabilir.
CE-33991-5 Bağlantı hatası İnternet Bağlantısı testini yeniden deneyin.
CE-34788-0 Bu güncelleştirme dosyası kullanılamaz. Güncelleştirme dosyalarının ya da 1.50 sürüm ya da üzeri olan yeniden kurulum dosyalarının bulunduğu bir USB disk bağlayınız. Güncelleştirme dosyalarını USB bellekten silin ve bu sayfadan aldığınız güncel dosyalar ile değiştiriniz.
CE-34878-0
CE-36329-3
Bir uygulama ya da sistem yazılımı ile alakalı bir hata ile karşılaşıldı. 1. Adım:  Uygulamayı kapatın. En son sistem yazılımını yükleyin, oyunun güncelleştirmelerini yükleyin ve  PS4’ü yeniden başlatın.2. Adım: Eğer sisteminize bağlı bir PS kamera varsa, aygıtı çıkartıp yeniden takın, daha sonra [Ayarlar] > [Kullanıcı] > [Giriş Ayarları] kısmından “Yüz Algılama” seçeneğini devre dışı bırakın.

3. Adım: Eğer aynı hatayı almaya devam ederseniz verilerinizi yedekleyin ve [Ayarlar] > [Sıfırlama] kısmına gelerek [PS4’ü Sıfırla] seçeneğini seçiniz.

CE-33743-0
CE-33945-4
Sunucuya bağlanırken bir hata ile karşılaşıldı. PS4 Sunucuya bağlanmada sorun yaşıyır. Sunucu durumunu kontrol etmek için buraya tıklayınız.
CE-30392-7
CE-30608-7
Donanım hatası. Cihazınızın servis onarımı görmesi gerekiyor olabilir. Lütfen iletişim sayfamızı ziyaret ediniz.
CE-33992-6 İnternet bağlantısı testi hatası. Bağlantı testini başlatmadan önce PSN’ye bağlı olduğunuzdan emin olun. PSN geçici olarak servis dışı ya da bakımda olabilir. PSN durumunu buradan kontrol edebilirsiniz.
CE-30005-8 Hard diske ya da BlueRay diske erişmeye çalışırken bir hata ile karşılaşıldı. 1. Adım: Diski PS4 cihazınızdan çıkartın, diskin hasar görmüş ya da kirli olmadığından emin olun.2. Adım: Verilerinizi USB diske ya da PS+’a yedekleyin. Daha sonra uygulamayı PS4’ten kaldırın. Verilerinizi geri yükleyerek tekrar deneyin.

3. Adım: Eğer sorun devam ederse iletişim kısmından SCEA ekibimizle görüşüp teknik destek alın.

CE-32947-5 Dosya indirilemedi. 1. Adım: İnternet bağlantısı testi yapın. [Ayarlar] > [Ağ] > [İnternet Bağlantısını Test Et]. İnternet bağlantı durumunun geçerli olduğundan emin olun.2. Adım: İçerik kısmında görünüyorsa eğer içeriği buradan silin ve tekrar indirmeyi deneyin.

3. Adım: Eğer sorun devam ederse iletişim kısmından SCEA ekibimizle görüşüp teknik destek alın.

CE-32807-0 Lisans hatası. 1. Adım: Eğer sisteminizi Birincil PS4 olarak aktive ettiyseniz,  [Settings – Ayarlar] > [PSN] > [Birincil PS4’ü Aktive Et- Activate as Your Primary PS4], menüsünden önce deaktif edin ve daha sonra tekrar aktifleştirin.2. Adım:  [Ayarlar – Settings] > [PSN] > [Restore Licenses – Lisansları Sıfırla],menüsünden sıfırla seçeneğini seçin

3. Adım: Eğer sorun devam ediyorsa, lütfen tekrar deneyin.

CE-34861-2 Sunucuya bağlanmada hata. 1. Adım: Eğer daha önceden internete bağlanabildiyseniz, PSN ya da oyunun sunucusu geçici olarak servis dışı olabilir. Lütfen oyun sunucusunun durumunu internet üzerinden kontrol ediniz. PSN sunucu durumunu buraya tıklayarak denetleyebilirsiniz.2. Adım: İnternete bağlanmaya çalıştığınız her seferde bu hatayı alıyorsanız, Internet ortamınızın SSL sertifikasını konrol edin ve SSL’nin uygun olduğundan emin olun.
CE-33983-6
CE-33984-7
CE-33985-8
CE-33986-9
CE-33987-0
CE-33988-1
CE-33989-2
CE-33990-4
İnternet bağlantısı testi hatası. İnternet bağlantısı testini yeniden deneyin. PSN’nin geçici olarak bakımda olması da mümkündür. Buraya tıklayarak PSN sunucu durumunu kontrol edebilirsiniz.
CE-34224-5 İç sistem hatası. 1. Adım: Kayıtlı verilerinizi USB diske ya da PS+ online depolama merkezine yedekleyin. Daha sonra [Settings – Ayarlar] > [Initialization – Sıfırla] > [Initialize PS4’ü Sıfırla] ve PS4’ü sıfırlayın.2.Adım: Yedeklediğiniz verileri geri yükleyin.

3. Adım: Eğer sorun devam ederse PS4’ün HDD’si ile ilgili bir sorun olabilir. Daha önce HDD değiştirdiyseniz, eski HDD tekrar deneyin. Eğer sorun devam ederse iletişim kısmından SCEA ekibimizle görüşüp teknik destek alın.

CE-35463-1 Disk oynatılamıyor. 1.Adım: Kopyalanmış medyalar, CD’ler ve 3D Blue-Ray diskler PS4 tarafından oynatılamazlar. Lütfen kullandığınız disk türünün PS4 tarafından desteklendiğinden emin olunuz.2. Adım: Oynatmaya çalıştığınız diskin çizilmemiş, kirlenmemiş ya da zarar görmemiş olduğundan emin olun.
CE-30784-2 PS4 USB aygıtı tanımlayamadı. 1. Adım: USB aygıtının USB 2.0 ya da USB 3.0’ı desteklediğinden emin olun.2. Adım: Aygıtın PS4’e düzgün bir şekilde takıldığından emin olun, aygıta tekrar erişmeyi denemeden önce en az 1 dakika bekleyin.

3. Adım: USB aygıt üzerinden birden fazla disk birimi (partition) olmadığından emin olun.

4. Adım: Mümkünse USB aygıtı bir bilgisayara takarak deneyiniz ve sıfırlayınız.

CE-30012-6 İç Hata 1. Adım: PS4 sistem yazılımını en son sürüme güncelleyin.2. Adım: Diski temizleyin ve kullandığınız diskin yüzeyinin kirli, çizilmiş ya da hasarlı olmadığından emin olun.

3. Adım: PS4’ü yeniden başlatın.

CE-35230-3 Ağ hatası. DNS sunucusuna olan tepkime süresi gecikti. Adım 1: Menüden [Ayarlar] > [Ağ] > [İnternet Bağlantısı Kur] > [Kişisel] kısmına gelin ve DNS’yi değiştirin.

 

 

E Dış Hatalar

Hata Kodu Tanım Eylem
E-8200002E Kredi kartı bilgisi geçersiz. Hesabınızdan kredi kartı bilgilerinizi kaldırıp yeniden ekleyin.
E-82000102 Sunucu “Bilinmeyen bir Hata ile karşılaştı Tekrar deneyin. Eğer hata PS Store ekranında oluyorsa Store kapatıp tekrar deneyin. Hata almaya devam ederseniz PSN’den çıkış yapıp tekrar giriş yapın.
E-8200012F Geçersiz “makbuz” kodu. Kodu 2 defa kontrol edin ve doğru kodu girdiğinizden emin olun.
E-8F000001 Satın alma başarısız. Oyunu oyun demosu içerisinden değil, doğrudan PS Store uygulaması içerisinden satın alın.
E-82F001F8
E-800085D1
E-82E101F6
Sunucuya bağlanırken bir hata ile karşılaşıldı. PS4 Sunucuya bağlanırken bir hata ile karşılaştı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
E-82000163 PSN hesabınızdaki ev adresiniz ile kredi kartındaki adres uyuşmuyor. Şimdilik adresinizi PS4 üzerinden PSN ayarlarından değiştirmeniz mümkün değil. Bunun için bilgisayarınız üzerinden bu sayfayı ziyaret etmeniz gerekiyor.
E-82000171 Kredi kartı geçersiz. Kredi kartı numaranızın ve son kullanma tarihinin geçerli olduğundan emin olun. Eğer bu bilgiler sorununuzu çözmüyorsa faturalandırma ve ödeme ile ilgili yazımızı okuyunuz.
E-82000138 Fatura kodu ya da PSN kart kullanılarak bakiye ekleme işlemi tamamlanamadı. Kurtarma bakiye kodunun 150$ limiti üzerinde olmadığından emin olun.
E-82F001F7 PSN geçici olarak bakıma alındı. PSN sunucuları bakımda. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.
E-82000113 Fatura / Makbuz Hatası Sunucular faturanızı doğrulayamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.
E-82000134 Ürün bölge fatura koduyla, bulunduğunuz bölge uyuşmuyor. Bu ürün cihazın bulunduğu bölgede kullanıma uygun değildir.
E-FFFFFFFF İç Sistem Hatası Sisteminizi son sürüme yükseltin.Eğer sorun devam ederse teknik destek almak için SCEA ekibimizle iletişime geçin.
E-80411302 İç Hata 1. Adım: Uygulamayı kapatıp sistemi yeniden başlatın. Eğer PS Mağaza ekranında bu sorunla karşılaşırsanız mağazadan çıkış yapıp tekrar giriş yapın.2. Adım: Eğer hata devam ederse verilerinizi yedekleyin ve  [Ayarlar] > [Sıfırlama] kısmından [ PS4’ü Sıfırla] kısmını seçin.
E-82000156 Oylama Limiti Aşıldı. Güvenlik nedeniyle ekleyebileceğiniz kredi kartı ve fatura bilgisi sınırlıdır. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.
E-82E0001C
E-82E01050
Erişim Engellendi. Kullanıcı engellendi ya da üyeliği geçici olarak durduruldu. Ayrıntılı bilgi için lütfen burayı okuyunuz.
E-80F00800 İndirilen veri zarar görmüş. 1. Adım: Ana ekrandan içeriği siliniz ve tekrar indirmeyi deneyiniz.2. Adım: Eğer hata devam ederse verilerinizi yedekleyin ve  [Ayarlar] > [Sıfırlama] kısmından [ PS4’ü Sıfırla] kısmını seçin.

3. Adım: Eğer sorun devam ederse PS4’ün HDD’si ile ilgili bir sorun olabilir. Daha önce HDD değiştirdiyseniz, eski HDD tekrar deneyin. Eğer sorun devam ederse iletişim kısmından SCEA ekibimizle görüşüp teknik destek alın.

 

 

 

SU Yazılım Güncelleme Hataları

Hata Kodu Tanım Eylem
SU-30696-4
SU-30645-8
Sistem yazılımı güncellenemedi. Güncelleştirme yazılımı hasar görmüş olabilir.. Eğer sisteminizi internet üzerinden güncelleştiriyorsanız,   [Ayarlar] > [Sistem Yazılımı Güncelleme] kısmına girerek tekrar deneyin. Eğer güncellemeyi bir USB bellek üzerinden yapıyorsanız, USB bellek içerisindeki dosyaları silin ve buradaki yönergelere göre yeniden yükleyiniz  ve   [Ayarlar] > [Sistem Yazılımı Güncelleme] kısmını tekrar deneyiniz.
SU-34328-0 İç Hata Oluştu Tekrar Deneyiniz
SU-30733-6 Sistem Yazılımının Son Sürümü Zaten Yüklü Yapmanız Gereken İşlem Yok.
SU-30683-0 USB bellek ile güncelleştirme başarısız oldu. 1. Adım: Güvenli moda girin[PS4’ü sıfırla] kısmını seçin ve ekrandaki yönergeleri izleyin. PS4 ile güvenli mod için bu kaynaktan yararlanabilirsiniz.2. Adım: Eğer hata devam ederse teknik destek için lütfen İletişim sayfamızı ziyaret edin.
SU-34322-4 Sistem yazılımı güncelleştirme başarısız oldu. Güncelleştirme zaman aşımına uğradı. İnternet üzerinden güncelleme:   [Bildirimler] > [İndirmeler] buradan sistem güncelleştirmesi ile ilgili uyarının üzerine gelin ve  [Seçenekler] tuşuna basarak içeriği silin. Daha sonra [Ayarlar] > [Sistem Yazılımı Güncelleme] kısmından tekrar deneyin.USB ile Güncelleme :  [Ayarlar] > [Sistem Yazılımı Güncelleme] kısmına gelerek güncellemeyi yeniden deneyin.
SU-30634-6
SU-30631-3
Sistem Yazılımı Güncellenirken Bir USB Hatası Oluştu 1. Adım: USB bellekten güncelleme dosyalarını tamamen silin. 2. Adım: İnternet tarayıcınızın geçmişini ve çerezlerini tamamen sildikten sonra buraya tıklayarak PUP dosyasını tekrar indirin ve sistem güncelleştirmesini tekrar deneyin.

3. Adım: Eğer hata devam ederse farklı bir USB bellek deneyin.

4. Adım:  Eğer sorun devam ederse PS4’ün HDD’si ile ilgili bir sorun olabilir. Daha önce HDD değiştirdiyseniz, eski HDD tekrar deneyin. Eğer sorun devam ederse iletişim kısmından SCEA ekibimizle görüşüp teknik destek alın.

 

 

NW Ağ Kütüphanesi Hataları

Hata Kodu Tanım Eylem
NW-31484-0 DNS sunucusu atanmamış. PS4 Sistemini Yeniden Başlatın.
NW-31367-0 Kablosuz aygıt başlatılamıyor. PS4 Sistemini Yeniden Başlatın.
NW-31453-6 Sunucu yanıtı gecikti. İnternet bağlantısı testi yapın. [Ayarlar] > [Ağ] > [İnternet Bağlantısını Test Et]. İnternet bağlantı durumunun geçerli olduğundan emin olun.
NW-31172-4 Sunucuya Bağlanılamadı. İnternet bağlantısı testi yapın. [Ayarlar] > [Ağ] > [İnternet Bağlantısını Test Et]. İnternet bağlantı durumunun geçerli olduğundan emin olun. Bağlanabiliyor fakat hata almaya devam ediyorsanız muhtemelen sunucu yoğunluğu yaşıyor. Daha sonra tekrar deneyiniz.
NW-31201-7
NW-31194-8
Ağa bağlanılamıyor. 1. Adım: PSN ya da oyun sunucusu geçici olarak servis dışı olabilir. Oyun sunucunun durumunu internet sitesi üzerinden kontrol edin. PSN durumunu kontrol etmek için buraya tıklayınız. 2. Adım: Eğer sunucular aktif görünüyorsa, internet bağlantısı testi yapın. [Ayarlar] > [Ağ] > [İnternet Bağlantısını Test Et]. İnternet bağlantı durumunun geçerli olduğundan emin olun.

3. Adım:Modeminizin yazılımını güncelleyin. Gerilimi azaltmak için ağa bağlanan diğer cihazları geçici olarak kapatın. Eğer bu işlem de işe yaramazsa sunucu aşırı yüke maaruz kalmış olabilir.

NW-31456-9
NW-31448-0
Bağlantı Hatası PSN ya da oyun sunucusu geçici olarak servis dışı olabilir. Oyun sunucunun durumunu internet sitesi üzerinden kontrol edin. PSN durumunu kontrol etmek için buraya tıklayınız.
NW-31485-1 Bağlantı Zaman Aşımına Uğradı PS4 Sistemini Yeniden Başlatın.
NW-31162-3   Tanımlanamayan Hata PS4 Sistemini Yeniden Başlatın.
NW-31200-6  Bağlantı hatası nedeniyle sistem yazılımı güncellenemedi. 1. Adım: Eğer bir bilgisayara erişiminiz varsa bu adımları izleyerek PS4’ü USB bellek kullanarak güncelleyin.2. Adım: Eğer bir bilgisayara erişiminiz yoksa, internet bağlantısı testi yapın. [Ayarlar] > [Ağ] > [İnternet Bağlantısını Test Et]. İnternet bağlantı durumunun geçerli olduğundan emin olun.

 

3. Adım: Eğer bağlanabiliyorsanız,   [Ayarlar] > [Sistem Yazılımını Güncelle] kısmından tekrar deneyin..

4. Adım: Gerilimi azaltmak için ağa bağlanan diğer cihazları geçici olarak kapatın. PSN ya da oyun sunucusu geçici olarak servis dışı olabilir. Oyun sunucunun durumunu internet sitesi üzerinden kontrol edin. PSN durumunu kontrol etmek için buraya tıklayınız.

 

 

 

NP Ağ Sunucusu Hataları

Hata Kodu Tanım Eylem
NP-32091-5 Kupa verisi zarar görmüş. 1. Adım: Verilerinizi USB diske ya da PS+’a yedekleyiniz ve [Ayarlar] > [Sıfırlama] > [PS4’ü Sıfırla] kısmına gelerek PS4’ü sıfırlamayı deneyin.
2. Adım: Yedeklediğiniz verileri geri yükleyin ve Trophy datasını senkronize edin.
NP-35000-8 PSN geçici olarak bakımda. PSN geçici olarak bakıma alındı. PSN durumunu kontrol etmek için buraya tıklayınız.
NP-31952-0 Ağa bağlanılamıyor. İnternet bağlantısı testini yeniden deneyin ve ağ ayarlarınızın doğru olduğundan emin olun. PSN sunucuları da bakımda olabilir. PSN durumunu kontrol etmek için buraya tıklayınız.
NP-34846-5
NP-32157-8
Kupa Hatası 1. Adım: Kupalarınızı manuel olarak senkronize etmeyi deneyin. [Kupalar] > Ayarlar> [Kupaları PSN ile Senkronize et].2. Adım: Uygulamayı kapatıp sistemi yeniden başlatın.

3. Adım:  Eğer hata devam ediyorsa verilerinizi yedekleyin ve  [Ayarlar] > [Sıfırlama] > [Kullanıcı Sil] kısmından kullanıcıyı silin ve yeni bir kullanıcı oluşturduktan sonra verilerinizi geri yükleyin.

4. Adım: Eğer yukarıdaki 3 adımı denediniz ve halen hata alıyorsanız, verileriniziyedekleyin.  [Ayarlar] > [Sıfırlama] ve  [  PS4’ü Sıfırla] seçenekleriyle cihazınızı sıfırlayınız.

NP-34926-4 Veriyi online depolama alanına kaydederken

bir hata oluştu

Kaydedilmek istenen veri baynı kullanıcı adı ile başka bir PS4 tarafından yüklendi. Devam etmek istiyor musunuz? Eski verilerin üzerine yenisi yazılacaktır. Şeklinde bir uyarı alacaksınız. [Evet] seçeneğini işaretleyerek işleme devam edebilirsiniz.

 

 

WV Web Görüntüleme Hataları

Hata Kodu Tanım Eylem
WV-33907-2 İşlem zaman aşımına uğradı. Belirlenen süre aşıldığı için işlem gerçekleştirilemedi. Bağlantı zaman aşımına uğradı / veri akışı esnasında bir hata oluştu. Ağ stabil olmayabilir. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyiniz.
WV-33898-1 Bağlantı zaman aşımına uğradı, istenen sayfa açılamıyor. Yazdığınız internet URLsinin doğru olduğundan emin olun. Eğer doğru ise ve hata almaya devam ediyorsanız lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir