Disk Yazma Önbelleğinin Kapatılması

Windows sisteminizi uyku ve/veya bekleme moduna aldığınızda Sabitdisk aktivite Led’inin bir süre daha çalıştığını görüyor olabilirsiniz. Bunun sebebini merak ettiğiniz oldu mu, Windows yatmaya hazırlanırken ne yapıyor olabilir?

Özellikle SSD disk sahiplerini ilgilendiriyor bu konu, çünkü ömürlü olan SSD diskleriniz siz bilgisayarınızın uykuda olduğunu düşünürken bir süre daha çalışmaya devam ediyor. Windows uykuya geçmeden önce; diskin önbelleğinde (cache) yazılmayı bekleyen herhangi bir veri varsa bu veriyi diske yazmaya çalışır. Önbelleklemeyi devre dışı bırakarak diskin uykudayken çalışmasının önüne geçebiliriz. Önbelleklemeyi kapatmanın bir diğer faydası; elektrik kesintisi gibi istenmeyen bir şekilde bilgisayarınızın kapanmasında veri kaybı olmasının önüne geçer. Ancak özellikle düşük seviye disklerde yazma performansında azalmaya sebep olabilir çünkü veri önbelleğe alınmadan direkt diske yazılacaktır.

Disk Yazma Önbellekleğinin Kapatılması/Açılması

1. Bilgisayarım‘a sağ tıklatın ve Özellikler‘i tıklatın.
2. Donanım sekmesine gelin ve Aygıt Yöneticisi‘ni başlatın.
3. Disk Sürücileri‘ni genişletin.
4. Disk yazma önbelleklemesini kapatmak istediğiniz sürücüyü sağ tıklatın ve Özellikler‘i tıklatın.


5. İlkeler sekmesine geçin.
6. “Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir” onay kutusunda önbelleklemeyi kapamak için işareti kaldırın, açmak için işaretleyin.


7. “Tamam” butonu ile onaylarak çıkın.

 

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir